Dentobusy – dobry pomysł !

W rządowym programie na przywrócenie opieki stomatologicznej w szkole pojawiły się dentobusy. Choć idea wprowadzenia mobilnych gabinetów dentystycznych wydaje się nowatorska, w Polsce dentobusy już kiedyś funkcjonowały.

– Gabinety na kółkach były w Polsce już w latach pięćdziesiątych i zdały egzamin. Lekarze jeździli po wsiach, to była bardzo pozytywna pomoc ze strony państwa. Dentobusy były wyposażone w konieczny sprzęt dentystyczny – przypomina lek. stom. Kazimierz Bryndal, prezes toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. – Niewątpliwie inicjatywa jest słuszna, próchnica zbiera bowiem swoje żniwo. Pytanie, jak cała akcja zostanie przygotowana, detale organizacyjne są bowiem bardzo ważne. Ale to już wyjdzie w trakcie realizacji całej akcji – zauważa.
Doświadczeni pracownicy służby zdrowia podkreślają, że dentobusy spełnią swoje zadanie jedynie wtedy, gdy będzie ich dużo i poza profilaktyką będzie się w nich odbywać także leczenie zębów – ponieważ jeśli dziecko u stomatologa odbędzie jedynie bezpłatne badanie kontrolne i zostanie odesłane z wynikami do rodziców, to nie zawsze trafi na leczenie zębów lub skorzysta z niego późno. Powodem będą koszty opieki dentystycznej w gabinetach prywatnych, zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u stomatologa przyjmującego na ubezpieczenie albo całkowity brak zainteresowania i reakcji opiekunów prawnych dziecka na otrzymane informacje medyczne.

Źródło: „Nasz Dziennik”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *