Cenne wskazówki dla noszących aparat ortodontyczny.

Higiena jamy ustnej u osób noszących aparaty ortodontyczne stałe powinna polegać na konsekwentnym przestrzeganiu zaleceń ortodonty oraz na systematycznym i skrupulatnym oczyszczaniu zębów z nalotu. Wszyscy pacjenci, którzy noszą aparaty stałe, powinni być obejmowani programem profilaktyki próchnicy.
Osadzający się nalot na zębach ma tendencje do gromadzenia się w okolicach zamków i klamer aparatu korygującego zgryz. Z tego powodu konieczne jest szczególnie dokładne oczyszczanie tych miejsc. Zaniedbania w krótkim czasie prowadzą do rozwoju próchnicy w miejscach, w których szkliwo narażone jest na atak nieusuwanych drobnoustrojów bytujących w zakamarkach przy zamkach i klamrach. Przed nałożeniem aparatu warto wykonać lakowanie zębów, które dodatkowo zabezpieczy szkliwo przed bakteriami próchnicy.

Dzieci leczone aparatami stałymi powinny czyścić zęby pod kontrolą dorosłych – szczególnie w początkowym okresie noszenia aparatu i szczególnie te młodsze. By szczotkowanie zębów osoby noszącej aparat ortodontyczny było skuteczne, trzeba wykonywać je dobrej jakości szczoteczkami: zwykłymi lub elektrycznymi oraz dodatkowo takimi, które swoim kształtem przystosowane są specjalnie do tego, by oczyszczać nalot z trudno dostępnych zakamarków w okolicach szczelin między zębami.
Dziecku leczonemu aparatem stałym trzeba oprócz szczoteczki standardowej i pęczkowej zakupić:
nici dentystyczne – do oczyszczania szczelin między zębami;
wykałaczki – do usuwania resztek jedzenia z zakamarków i spomiędzy zębów;
preparaty wybarwiające nieusunięty nalot – dzięki nim zyskuje się większą kontrolę nad skutecznością mycia zębów;
wodny irygator – do przepłukiwania przestrzeni miedzyzębowych, miejsc kontaktu szkliwa z aparatem i kieszonek dziąsłowych (strumień wodny korzystnie wpływa na pH jamy ustnej oraz skutecznie usuwa zalegające w zakamarkach bakterie i resztki jedzenia nieusunięte podczas szczotkowania).
Źródło: portaldentystyczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *